Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

Žáci zažili Tmání

Žáci zažili Tmání

Třídy 8. A a 8. B se zúčastnily programu v centru současného umění DOX, který byl zaměřen na prožívání člověka s depresí a hlavně na možnosti, jak se s depresí a negativními pocity vyrovnávat.

V centru jsme se rozdělili na dvě skupiny, první debatovala v kroužku s lektorkami (studentkami psychologie), druhá se ponořila do promítání krátkého filmu Tmání, který je ve formě VR instalace. S nasazenými brýlemi jsme sledovali cestu hlavního protagonisty, kterou následujícím způsobem přibližuje článek z webových stránek centra DOX:
„Na cestě do „temné noci duše“ provází diváky hlavní hrdina Ondřej. Spolu s ním se lidé prochází interaktivním příběhem, mohou se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Film umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s touto nemocí, a jaké mechanismy mohou lidé s depresí využít, aby se cítili lépe.“

Na závěr jsme se všichni sešli k diskuzi a reflexi společně s lektorkami (8. B i s autorem Ondřejem Moravcem). Prostřednictvím QR kódu bylo také možno vyplnit zpětnou vazbu.

A jak program žáci ohodnotili? Říkali, že oceňují zpracování tématu, které bylo neotřelé a bavilo je. Někteří si stěžovali, že je trochu bolela hlava a oči, ale všichni díky lektorkám věděli, že mohou film kdykoliv přerušit. Příběh byl silný. Žákům se líbila symboličnost, že na konci mohli znovu opravit / postavit poničenou vesnici Tmání. Pozitivní reakce byly i na slečny studentky – psycholožky. K dětem byly milé, otevřené a myslíme, že se jim podařilo navodit pocit bezpečí v rámci skupiny.

T. Richtrová a B. SoukupováNapsat komentář