Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

Trevor Sage: Stolpersteine

Poslední příspěvky

Trevor Sage: Stolpersteine

Dne 27. ledna si každoročně připomínáme oběti holokaustu. S tím také souvisí činnost, které se věnuje pan Trevor Sage. Brit, který již několik let žije v Praze a věnuje se péči o takzvané kameny zmizelých neboli „Stolpersteiny“.

Stolpersteine je dlažební kostka s mosaznou destičkou, na které si chodci přečtou jména obětí holokaustu. Slouží tak pro uctění památky jednotlivců židovského původu, kteří byli v různém věku deportováni do koncentračních táborů. Většina kamenů připomíná osoby, které se už nevrátily, menší procento odkazuje také na přeživší. Kromě jména nese destička informace o narození a deportaci. Takových kostek můžete jen po Praze potkat přes 550 a další postupně přibývají.
Mapa: https://www.mapotic.com/stolpersteine-praha

Díky paní Rafoth, která působí jako lokální koordinátorka na oddělení projektového řízení MČ Prahy 7, nás přišel navštívit pan Sage, který od roku 2018 čistí tyto pamětní destičky na chodnících a zajímá se o osudy jmenovaných lidí. Dokonce vydal o nich knihu, která bude v březnu vycházet také v českém překladu.

Žákům 9. ročníků prezentoval informace, fotografie a videa k výrobě, čištění a péči o kameny. Dozvěděli jsme se, kdo ho inspiroval i kdo mu pomáhá. Na závěr byl prostor pro dotazy. Oblíbený kámen pana Sage nese jméno literárně a výtvarně talentovaného Petra Ginze, který musel sám bez rodiny cestovat do Terezína ve věku 14 let. Kameny najdete i v blízkosti naší školy, také k nám kdysi chodili žáci, jejichž osud
zpečetila druhá světová válka.

Pan Trevor věnoval naší škole dva výtisky své knihy, a to také díky finančnímu příspěvku osob, které jeho projekt podpořily na Hithit (jejich jména uvidíte na fotografii níže).

Za milé vystoupení, mnoho zajímavých informací i knihy mu mnohokrát děkujeme! Zároveň naše díky patří paní Rafoth, která setkání zařídila, uvedla a poskytla nám fotografie a informace o deportovaných žácích, kteří chodili na Korunku (viz níže). Děkujeme také našim žákům za pozornost a podnětné otázky.

A jaké Stolpersteiny máme v blízkosti školy? Na začátku ulice Korunovační jsou umístěny tři a další trojici najdeme v ulici Nad Královskou oborou. Tam si připomínáme rodinu Glaserovu. Jejich dcera Alexandra Glaserová navštěvovala ZŠ Korunovační. Ona a další bývalí žáci z židovských rodin (celkem jich bylo kolem 30) se už z táborů domů nevrátili.

T. Richtrová a M. Kronovetrová

Napsat komentář