Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

London Calling (ve třídě)

Poslední příspěvky

V hodinách anglického jazyka v 8. ročníku jsme studovali Londýn jako město v návaznosti na lekci v učebnici. Každý žák se podrobněji zaměřil na jednu památku, vytvořil malý plakátek s textem a obrázkem a prezentoval ji ostatním. V další hodině se z naší třídy stal Londýn! (-: Jednotlivé památky jsme rozmístili po místnosti podle mapy a světových stran, mezery mezi lavicemi nám sloužily jako ulice a trénovali jsme navigaci. Když vás kolemjdoucí osloví na ulici a potřebuje ho nasměrovat, býváme zaražení a je proto dobré si to zautomatizovat. Využili jsme na to losovací kolo Picker Wheel, náhodným losováním se žáci prostřídávali s různými spolužáky a také se průběžně měnily otázky odkud kam se dostat.

Londýn je kosmopolitní metropole, lidi tam jezdí za prací, nebo jako na výlet, nebo tam žijí již po generace a mají různé kořeny. A tak jsme si hráli s jinými identitami. Žáci si vymysleli každý svůj příběh (národnost, věk, náboženství, pohlaví, jazyky, kterými mluví, zaměstnání, rodinu, jakou mají) a při konverzaci se seznamovali s příběhy svých spolužáků. Lingua franca byla však pouze angličtina!

Poznali jsme se také blíže britskou královskou rodinu. To vyplynulo z diskuze na článek v učebnici na toto téma. Kdo že to žije Buckinghamském paláci? Kdo že to měl svatbu ve Westminster Abbey? A kde měla pohřeb královna Alžběta II.? V počítačové učebně žáci dělali rešerši na hlavní členy královské rodiny. Pak jsme si o příbězích, které jsme načetli, společně povídali a propojovali je. Vytiskli jsme si hlavy členů královské rodiny, abychom si dané informace vizuálně spojili s danou osobou. A v další hodině jsme opět losovali jména žáků, kteří se s identitou např. Charlese, Williama, Kate, Harryho, Meghan setkávali s dalšími členy. Každé kolo mělo jinou otázku. Např. v jakém jsme spolu příbuzenském vztahu? Tchán, bratr, švagrová?

Na samotný závěr projektu jsme pak jak na město Londýn, tak na britskou královskou rodinu vyrobili velký společný plakát celé třídy a vystavili je v prostorách školy.

Napsat komentář