Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna
Poslední příspěvky

Projekt Cuisine française

Stejně jako loni jsme v hodinách francouzštiny i letos tradičně oslavili Tři krále koláčem la galette des rois a Hromnice palačinkami les crêpes.

V 8. ročníku jsme pak na tyto aktivity spojené s francouzským jazykem, kulturou a gastronomií navázali projektem o jídle. Nejdřív jsme se s pomocí názorných kartiček a her učili slovní zásobu potravin. Po nějaké době jsme my sami vyrazili na francouzský trh: au marché! Ve třídě jsme rozmístili kartičky po lavicích a ty reprezentovaly jednotlivé stánky. Žáci se střídali v rolích prodejce a nákupčího, počítali, kolik co stojí euro, na kase, a trénovali zdvořilostní fráze při nakupování.

Další fáze byla studium francouzské gastronomie i jídelních návyků. Věděli jste, že gastronomie Francouzů se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO? Že polední pauza je od 12:00-14:00? Že je třeba si dát entrée, plat principal, fromage a dessert ?

Žáci vytvořili profi prezentace na různá jídla (bouillabaise, cassoulet, raclette, moules, ratatouille…) a představili je ostatním, z jakých surovin se připravují, z jakého kraje jídlo pochází, příležitost, kdy se servíruje a další zajímavosti. Byl to krásný gastronomický výlet po Francii! Jako la cerise sur le gâteau jsme si na základě referátů vytvořili soutěžní kvíz.

Úplně nakonec jsme trénovali objednávání si v restauraci. Měli jsme jídelní lístky a žáci byli jak číšníky, tak klienty a sehráli scénku au restaurant. (-:

Bon appétit!

Jak chcete vládnout zemi, kde je 246 druhů sýra?“ francouzský prezident Charles de Gaulle

2 Comments:

Napsat komentář