Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

Vzdělávání bez limitů v DOXu

V rámci oslav Dne Země se vypravili montessori třídy do Centra současného umění DOX v Holešovicích. Čtvrvťáci a páťáci se zúčastnili vzdělávacího programu Gulliverova cesta do vesmíru a děti z trojročí programu Pohádka o továrně.

„Co se stane s velikou budovou, která přestala sloužit svému původnímu účelu?  Má smysl pro ni hledat nové uplatnění? A jak se stalo, že nad přísnými a čistými tvary Centra současného umění DOX přistála vzducholoď? Proč se jmenuje Gulliver? Z čeho je postavená a čím je tak zajímavá?“ Při hledání odpovědí na tyto otázky děti provázeli zkušení a milí lektoři, kteří nás navíc nechali proklouznout i do tajemných prostor hlavní expozice galerie, kde právě probíhá výstava instalací HOW CAN I HELP Krištofa Kintery, kde jsme mohli na vlastní oči obdivovat prakticky uplatněnou recyklaci nejrůznějších materiálů v umělecké tvorbě. Prohlédli jsme si i výstavu obrazů Tomáše Měšťánka.

Děti měly příležitost prozkoumat také prostory vzducholodi od Martina Rajniše, známého architekta rozhleden, který pracuje s přírodními a udržitelnými materiály a je proslulý svými projekty rozhledem po celé České republice. 

Program byl zaměřen nejen na ekologickou výchovu, ale věnoval se také tématům jinakosti a rozmanitosti v souvislosti s jejich přínosem pro udržitelnost. Na téma udržitelnosti a alternativního způsobu cestování děti diskutovaly s lektory a na závěr na svou vlastní cestu do fantazie v týmech vyrobily „recyklovaná“ vozidla z rozmanitých přírodních a zbytkových materiálů. Děti z trojročí si také velmi užily výtvarnou dílnu, při níž si ve skupinách navrhovaly svou vlastní výstavní galerii.

Byl to skvělý zážitek a těšíme se, že se do DOXu zase někdy vrátíme.

za montessori třídy

Káťa Sochorová a Zuzka Kovalíková

Napsat komentář