Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

Jak čtou naši sedmáci?

Poslední příspěvky

Online prostředí má i své výhody. Děti v sedmých třídách online vyplnili dotazníky a my nyní víme, jak jsou na tom se čtením. Zjišťovali jsme, zda čtou ve svém volném čase dobrovolně, zda je čtení baví, co čtou a zda si o knihách povídají se svými vrstevníky. Výsledky použijeme při plánování hodin literatury.

Výzkum potvrdil, že v sedmých třídách ze ZŠ Praha 7, Korunovační, se čtení věnuje podobné procento dětí jako v celostátních výzkumech. Čtení baví naše žáky nadprůměrně. U dívek hraje velkou roli, co čtou. To zdůrazňovaly v několika otázkách. Na druhou stranu, když si mohou ve svém naprosto volném čase vybrat, co budou dělat, čtení si vybere přibližně třetina dětí. Počty přečtených knih za měsíc jsou velmi podobné těm z větších výzkumů. Bohužel je u nás méně dětí, které přečtou za měsíc větší množství knih.

K nejoblíbenějším žánrům patří dobrodružné knihy, komiksy, sci-fi a fantasy, a to jak u nás ve škole, tak v celé republice. Děti si o literatuře povídají jen málo, což je tedy náš úkol do budoucna – najít prostředky, jak tuto diskuzi rozproudit.

Napsat komentář